Możliwość skorzystania z sakramentu pokuty istnieje codziennie. W dni powszednie i w niedzielę spowiedź odbywa się pół godziny przed Mszą św. Spowiedź jest możliwa także w każdy pierwszy piątek miesiąca w czasie adoracji Najświętszego Sakramentu (półtorej godziny przed Mszą św.).
Dwa razy w roku, w okresie Adwentu i Wielkiego Postu, organizowana jest spowiedź dla całej wspólnoty parafialnej. W tych przypadkach odbywa się ona zgodnie z ogłoszeniem.
Dobre przeżycie sakramentu pokuty zależy od duchowego przygotowania i spełnienia 5 warunków dobrej spowiedzi:
- Rachunek sumienia
- Żal za grzechy
- Mocne postanowienie poprawy
- Szczera spowiedź
- Zadośćuczynienie Panu Bogu i bliźniemu
Warto o tych warunkach pamiętać, gdyż penitenci nie zawsze właściwie je rozumieją oraz często pomijają w przygotowaniu i przeżywaniu sakramentu pokuty i pojednania.
Nauczanie Kościoła Katolickiego na temat sakramentu pokuty:
Katechizm Kościoła Katolickiego pkt. 1420-1498.
Obowiązujące normy prawne:
Kodeks Prawa Kanonicznego kan. 959-997
Habemus Papam! Papieżem kard. Robert Franciszek Prevost
Habemus Papam! Papieżem kard. Robert Franciszek Prevost Habemus Papam! Kolegium kardynałów wybrało 267. Biskupa Rzymu. Nowym papieżem został kard. Robert Franciszek Prevost ze Stanów Zjednoczonych, który przyjął imię Leon XIV. Ostatni papież, który przyjął to imię, przeszedł do historii jako papież zaangażowany w sprawy społeczne. Wyboru dokonali kardynałowie zgromadzeni od 7 maja na konklawe […]
Słowo Przewodniczącego Komisji Charytatywnej Konferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia (27 kwietnia 2025)
Słowo Przewodniczącego Komisji CharytatywnejKonferencji Episkopatu Polski na Niedzielę Miłosierdzia (27 kwietnia 2025) „Oby światło chrześcijańskiej nadziei dotarło do każdego człowieka, jako orędzie Bożej miłości skierowane do wszystkich!” (papież Franciszek) Siostry i Bracia w Chrystusie, Pielgrzymi nadziei! Przywołane na wstępie słowa papieża Franciszka z bulli „Spes non confundit” („nadzieja zawieść nie może”), ogłaszającej Rok […]